Moonlight oscar’ı kaptı

Oscar la la land’e gidiyor pardon pardon Moonlight’a

Oscar töreninde şimdiye kadar yaşanmamış bir skandal yaşandı ve 13 dalda Oscar’a aday olan ‘La La Land’ 7 dalda ödül aldı fakat bir karışıklık olduğu anlaşılınca en iyi film ödülünü ‘Moonlight’ filmine iade etmek zorunda kaldı. Yanlış anlamadınız ödül bir hata sonucu Moonlight yerine La La Land ‘a verilmişti. Yanlış anlaşılma ödül La La Land filmine teslim edildikten sonra ortaya çıktı. Bütün La La Land filmi ekibi sahnedeyken anlaşılınca, filmin yönetmeni Moonlight’ın hakkını teslim etmek üzere çağırdı. İnsanlar bu hareketin bir çeşit şık davranış olduğunu ya da bir çeşit şaka yapıldığını düşününce La La Land yönetmeni; bu bir şaka değil, en iyi film ödülü moonlight filminindir, bir yanlışlık yaşanmış diyerek zarftan çıkan ismi kameralara gösterdi. En iyi filmler arasında gidip gelen ödül sonunda ay ışığı filmine yani gerçek sahibine ulaşmış oldu.

Peki Moonlight Filmi Ne Anlatır ?

Donald Trump’ın Amerika Birleşik Devletleri yeni başkanı seçilir seçilmez, uygulamak istediği göçmen karşıtı politikalarını hayata geçirdiği ve Obama’nın başkan olduğu zamanlarda başlayıp süregelen; başta siyahi vatandaşlar olmak üzere, azınlık gruplarına yönelik ölümle sonuçlanabilen polis şiddeti nedeniyle Amerika’da son 30-40 yılın en sıkıntılı dönemleri yaşanıyor azınlıklar için.

Moonlight” bu zorlu dönemde gösterime girerken, Afro-Amerikalıların yaşamlarını, insan ilişkilerini ve kimlik edinme süreçlerini gerçekliğe sadık kalarak sade fakat derin bir bakış atmaya çalışan bir film. Eleştiriler bu çabanın sonuçlarının olumlu olduğu yönünde. Yazının devamını mavi renkle moonlight yazan linkten okuyabilirsiniz.

Moonlight Film izle

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir