Srinivasa Aiyangar Ramanujan

The man who know infinitysonsuzluk teorisi film izledikten sonra şu kanıya vardım; dünyanın belki gelmiş geçmiş en büyük matematik dehası bu adammış. sonsuzluk teorisinde hayatının ramanujanın son dönemleri anlatılıyor. Yine filmi izlerken,  bu son dönemler orta yaşların başına denk geldiğini öğrendiğim için içimin acıdığı kişidir ramanujan. Filmi izlemenizi özellikle tavsiye ederim hakkındaki yazıları okumadan önce film izlemek sanırım daha doğru bir yöntem olacak böylece filmin sürprizi kaçmamış olur. film izle Adam öyle bir adammış ki ölmeden önce ölüm döşeğindeyken yazdığı kayıp defterinin ortaya çıkışı tarihin en önemli keşiflerinden biri olarak gösterilmiş ve kara deliklerin davranış şekillerinin anlaşılması ölümünden yaklaşık bir asır sonra bu sayede olmuş. Matematik problemlerini tanrısının onun kulağına fısıldadığını söylediği için mi yoksa tanrı ve Sirinivasa Aiyangar Ramanujan dışında kimsenin çözemeyeceğinden ötürü mü bilinmez zekası tanrının zekasına benzetilmiş. sonsuzluk teorisi filminde öyle diyor en azından…
Ölüm nedeni İngiltere Cambridge’de koleje profesör olarak kabul edilmesinin çok gecikmesi sebebiyle kendine iyi bakamamasıdır. 32 yaşında ölmeyip bi 15-20 sene daha yaşasaymış; dünya teknolojik açıdan çok başka bir yer olabilirmiş benim anladığım kadarıyla. Matematiğin kara deliklerin davranış şeklini anlamamıza nasıl yardımcı oldu aklım almıyor açıkçası, dünyayı nasıl değiştireceğini de tam olarak anlayabilmiş değilim  ama iddia edilenlerden anladıklarım bunlar.

Peki Ramanujan ‘ı neden seviyoruz (en azından ben)? Ben bunu biraz hintlilerin bize benzemesine yoruyorum. En azından yeşilçam filmi izle benzediği için hintlilerin kendimize yakın bulduğumuzu düşünüyorum. Filmin Ramanujanı iyi şekilde anlatmış olması da elbette bu durumu pekiştirmiş.

One comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir