The Salesman izle- Asghar Farhadi

En İyi Filmler

Asghar Farhadi, İranın son zamanlarda sinemaya kazandırdığı en önemli yeteneklerden birisi, ünü tüm dünyaya yayılmış, yaptığı her filmiyle ses getirmeyi başarmış bir isim. A Separation (Bir Ayrılık) film izle, hem Altın Küre hem de Yabancı Dilde En İyi Film Oscarını kapmıştı. Farhadi’nin bir kaç senede bir yaptığı filmlerden sonuncusu The Salesman izle, yönetmenin filmografisinde çizdiği yolu daha da sağlamlaştırıyor.

The Salesman filminde Farhadi, yine kadınlar ve adamlar arası ilişkiler üzerine bir takım gizemler üretiyor ve karakterlerinin bu gizemlerle yüzleşme sürecini ahlaki yönden ele alıyor.  Castta Farhadi filmlerinde daha önceden de sık sık ana rollerde karşılaştığımız, Taraneh Alidoosti ve Shahab Hosseini yer alıyor. Taraneh Alidoosti, About Elly filminde Elly’yi başarılı bir şekilde canlandırsa da The Salesman filminde Rana karakteriyle Elly performansının çok üzerinde bir oyunculuk sergiliyor ve karakterin içine düştüğü tüm ikilemleri oldukça gerçekçi bir şekilde izleyiciye sunmayı başarıyor. Shahab Hosseini de, A Separation filminde yan karakter olan Hajjit’i canlandırırken About Elly’de Ahmad karakteriyle Almanya’dan gelen ve arkadaşlarından vizyonu biraz daha gelişkin bir karakteri etkileyici bir biçimde canlandırmıştı. The Salesman’de hayat verdiği Emad karakteriyle ise artık Farhadi filmlerindeki kariyerinin zirvesine çıktığını söylemek mümkün.

Hikaye, yapısal çalışmalar nedeniyle oturdukları evin hasar gördüğü için, kalacak yeni bir yer bakan Rana ve Emad ikilisinin karşı karşıya kaldıkları çıkmazları, dini ve toplumsal ahlak ile bireysel dürtülerin çatışması üzerinden ele alır. Rana ve Emad, dostları Babak’ın yardımıyla kendilerine kalmak üzere bir yer bulurlar fakat evle ilgili bilmedikleri ve onlardan gizlenen bir detay vardır. Eski kiracının eşyalarını bir türlü almaya gelememesi, başlarına hiç beklenmedik bir olayın gelmesiyle sonuçlanır. Tiyatro oyuncusu bir çift olan Rana ve Emad hem ilişkilerini hem de sergiledikleri tiyatro oyununu, gerçekleşen olayın karmaşasının yarattığı tehditten korumaya çalışırlar.

The Salesman: Satıcının Ölümü

The salesman izle, Arthur Miller’ın Satıcının Ölümü adlı tiyatro oyunuyla paralellikler kurarak ilerleten Asghar Farhadi, paralelliği gerek bu 2 hikayenin gidişatı, gerek yer alan karakterler gerekse kullanılan nesneler üzerinden destekler. The salesman izle ‘in ölümünü sergileyen tiyatro oyuncuları olan Rana, Emad ve Babak  bir süre sonra  farkında olmasalar da kendilerini oyunun bir başka temsilini yaşarken bulurlar.

Yönetmen: Asghar Farhadi

Oyuncular: Shahab Hosseini, Taraneh Alidoosti, Babak Karimi

Vizyona Giriş Tarihi: 31 Ağustos 2016 (İran), 2 Ekim 2016 (Fransa), 27 Ocak 2017 (ABD)

Ülke: İran, Fransa

Dil: Farsça

Dağıtıcı: Filmiran, Memento Film

Yapımcı: Asghar Farhadi, Alexandre Mallet

Tür: Dram, gizem

Süre: 143 dakika

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir